Mięśnie dna miednicy są stale narażone na duże obciążenie, zwłaszcza u kobiet. Największy wpływ na ich stan mają ciąża i poród. Rolę odgrywają poszczególne czynniki: zmiany w tkance łącznej spowodowane zmianami hormonalnymi, bezpośredni nacisk ciężaru płodu, macicy i błon, zaparcia w ciąży, nadmierne rozciągnięcie i uraz podczas porodu, obciążenie mięśni, które nie powróciły do swojego stanu po porodzie dziecka – noworodka trzeba dużo nosić na rękach, często w niewygodnych pozycjach. Kobieta jest zmuszona odkładać wizyty w toalecie, co również przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia mięśni intymnych.
Konsekwencje mogą być bardzo różne: nietrzymanie moczu i kału, wypadanie narządów, bolesne współżycie, częste infekcje, przewlekłe infekcje, brak orgazmu.
Z reguły, kobieta otrzymuje dużo uwagi ze strony lekarzy podczas ciąży i porodu, natomiast po porodzie uwaga lekarzy spada do zera. A sama kobieta jest pochłonięta obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem i nie ma możliwości szukać pomocy medycznej.
Ale rozwiązanie jest. Istnieją proste ćwiczenia na odbudowę mięśni dna miednicy, które można wykonywać w domu i które nie wymagają wiele czasu czy specjalnych umiejętności – wystarczy pięć minut treningu:
Należy pamiętać, że podczas oddawania moczu nie można ćwiczyć – w żadnym wypadku nie przerwiemy wypływu moczu, w przeciwnym razie doprowadzi to do dysfunkcji mięśni pęcherza i nasilonych problemów.
Często zaleca się używanie specjalnych maszyn do ćwiczeń. Jednak przed ich użyciem odwiedź ginekologa, aby zapobiec kontuzjom i wybrać odpowiedni gadżet. Lepiej zacząć od prostych ćwiczeń.
© 2025 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies