Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Prowadzenie ciąży

Prowadzenie ciąży w Warszawie, podobnie jak w całej Polsce, można przeprowadzić na zasadach państwowych (NFZ) i odpłatnych. Kobiecie warto tylko wybrać, które jest dla niej wygodniejsze. Należy zarejestrować się do 10. tygodnia ciąży, bo w tym przypadku można liczyć na zasiłek w wysokości 1 000 zł.

W przypadku, gdy kobieta jest obserwowana w ramach ubezpieczenia państwowego (NFZ), mogą wystąpić trudności z umówieniem się na wizytę – czasami trzeba czekać kilka miesięcy na wizytę u lekarza i poddanie się diagnostyce ultrasonograficznej. Płatne prowadzenie ciąży wyróżnia się możliwością nieograniczonej wizyty  u specjalistów, badań bez kolejek i długiego oczekiwania. Wybrać lekarza można według opinii, zaleceń, osobistych preferencji – w Polsce nie ma obowiązku obserwacji w miejscu zamieszkania, niezależnie od sposobu zapłaty.

Podczas pierwszej konsultacji rozpoczyna się Karta ciąży. Ten dzień jest datą jej rejestracji. Karta ciąży zawiera dane dotyczące wyników badań.

W przypadku normalnie przebiegającej ciąży zaleca się 10 przyjęć u położnika-ginekologa, a także 3 USG. Diagnostyka laboratoryjna obejmuje testy na grupę krwi i czynnik Rh, HIV, cytologię, pełną morfologię krwi i moczu, test glukozy we krwi i test tolerancji glukozy, przeciwciała przeciwko infekcjom TORCH, test PAPPA. Dodatkowe badania są przepisywane zgodnie ze wskazaniami.

W czasie ciąży zaleca się ukończenie szkoły rodzenia.

Jeśli kobieta nie czuje się dobrze, otrzymuje zwolnienie lekarskie z powodu ciąży ze specjalnym kodem B, który można przedłużyć do 270 dni. W tym samym czasie pierwszy miesiąc jest opłacany przez pracodawcę, a kolejne – na koszt ZUS. Kobieta ma również prawo do lekkiej pracy – w tym celu konieczne jest dostarczenie pracodawcy zaświadczenia o ciąży.

Przed porodem kobieta może wybrać klinikę, w której będzie rodzić, a także lekarza. Można to zrobić na zasadach płatnych i bezpłatnych oraz zawrzeć umowę. Łatwiej jest wybrać szpital położniczy, jeśli wcześniej odwiedzisz go, spojrzysz na oddziały porodowe i prenatalne, zapoznasz się z personelem, a także przestudiujesz recenzje. Niezależnie lub wspólnie z lekarzem możesz stworzyć plan porodu, w którym możesz zaznaczyć ważne dla siebie momenty – oczekiwania dotyczące porodu, odrzucenie niektórych zabiegów, życzenia. Z reguły w Polsce dąży się do przeprowadzenia większości porodów drogą natury.

Po porodzie wypisanie ze szpitala następuje w ciągu 2-3 dni; przed wypisem należy poinformować Szpital, w której  placówce medycznej dziecko będzie obserwowane.

Ze względu na krótki czas pobytu w szpitalu zaleca się wizytę u lekarza położnika-ginekologa w celu zbadania, ustalenia HB, a także uzyskania odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się u młodej matki.

Pakiety medyczne do prowadzenia ciąży

Opłaca się kupować pakiety do prowadzenia ciąży, które zapewniają wszystkie wizyty, badania potrzebne kobiecie przed porodem, a także konsultacje po nich. Pakiet „Ciąża”  obejmuje w pełni wszystkie potrzeby kobiety w czasie ciąży i po niej, jak również dla dziecka po urodzeniu.

Możesz kupić pakiet „Ciąża” i umówić się na konsultację z ginekologiem, wypełniając formularz online na stronie internetowej lub telefonicznie.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies