Jak się odpowiednio ubierać w chłodne dni?
Zimno jest dobre dla organizmu, ale! tylko jako kontrolowane hartowanie organizmu.
Hipotermia może prowadzić do zwiększonego ryzyka przeziębień, a długotrwała ekspozycja na zimno może nawet powodować odmrożenia kończyn. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zimowej złej pogody, musisz znać kilka zasad, jak wybrać odpowiednią odzież zimą:
- Noś na ciele rzeczy wykonane z naturalnych materiałów – bawełny, lnu. Jeśli używasz bielizny termicznej, optymalna gęstość wyniesie 200 gramów na metr – to ona chroni przy ujemnych temperaturach.
- Jeśli ubierasz się w kilka warstw, ważne jest, aby między nimi była warstwa powietrza, dzięki czemu krążenie krwi nie zostanie zakłócone, a ciepło będzie lepiej magazynowane. Przylegające ubrania nie zatrzymują ciepła, niezależnie od ich ilości.
- Odzież wierzchnia powinna być wystarczająco długa, aby zakryć pośladki i górną część nóg. Wybieraj kurtki puchowe wykonane z gęsiego puchu. Branża odzieżowa również jest zadowolona z obecności syntetycznych materiałów zachowujących ciepło. Takie rzeczy są łatwiejsze w utrzymaniu, łatwe do prania i szybkiego suszenia. Stanowią doskonałą alternatywę dla materiałów naturalnych. W przypadku odzieży wierzchniej obowiązuje zasada przestrzeni powietrznej – między kurtką / kurtką puchową a ciałem musi być przestrzeń powietrzna. Krótkie kurtki są zdecydowanie odradzane. Podobnie jak u kobiet i mężczyzn, takie stroje wiążą się z dużym ryzykiem przemrożenia narządów miednicy i pleców.
- Wybierz czapkę z naturalnych materiałów. Przy silnym wietrze i zimnie zakładaj kaptur.
- Wybierz szalik z miękkich materiałów. Powinien być długi i szeroki, aby zapewnić ochronę szyi. Niepożądane jest zakrywanie trójkąta nosowo-wargowego – istnieją tam receptory temperatury otoczenia. Na podstawie otrzymanych od nich informacji mózg reguluje procesy wytwarzania ciepła w organizmie.
- Nie wychodź z domu bez rękawiczek.
- Obuwie. Najlepiej na niskiej platformie. Nie zapominaj, że ciasne buty sprzyjają aktywnemu chłodzeniu i utrudniają przepływ krwi w nogach. Miej ze sobą zapasową parę skarpet na wypadek zamoczenia butów lub jeśli jedna nie wystarczy. Wybierz modele z cholewką – to dodatkowo stabilizuje staw skokowy, który jest bardzo podatny na kontuzje podczas upadku na śliskiej nawierzchni.
Powyższe wskazówki nie zostały wymyślone przez modnych stylistów, ale przez specjalistów i lekarzy, więc możesz być pewien ich przydatności i zacząć stosować już teraz.
Zapisz się na wizytę