Co to jest Skolioza to patologiczny stan kręgosłupa, w którym wykrzywia się on wokół swojej osi. Zmiana naturalnego położenia kręgów prowadzi do zjawisk destrukcyjnych w innych narządach i tkankach człowieka, co niekorzystnie wpływa na jego życie. Skolioza ma tendencję do postępu, jeśli choroba nie jest odpowiednio ukierunkowana i leczona.
Jak skorygować skoliozę – przede wszystkim zgłosić się w porę do lekarza, aby ustalić diagnozę i opracować kompleksowy plan terapeutyczny. Jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, można ją szybko leczyć metodami zachowawczymi bez konieczności interwencji chirurgicznej.
Objawy skoliozy można umownie podzielić na zaburzenia wrodzone i nabyte. Pierwsza kategoria związana jest z problemami w rozwoju płodu, z powodu których kręgi ulegają deformacji i powstają w nich wtrącenia klinowe oraz inne nieprawidłowości.
Jednak w większości przypadków rozwój choroby związany jest z cechami nabytymi, złożonym działaniem niekorzystnych czynników. Skolioza u dzieci jest dość powszechna i wynika z następujących wpływów:
Często dzieci cierpią na skoliozę z powodu złych nawyków i niechęci do utrzymywania prostych pleców. Należy pamiętać, że kręgosłup dzieci jest dość elastyczny i łatwo ulega deformacji. Z drugiej strony taka elastyczność kości pozwala na dość szybkie leczenie skoliozy u dzieci i przywrócenie prawidłowej pozycji kręgosłupa. Zmiany skoliotyczne w dziecięcym kręgosłupie korygowane są dość szybko przy odpowiednio wczesnym leczeniu. W wieku dorosłym pozbycie się patologii jest znacznie trudniejsze.
Skolioza ma tendencję do zwiększania się. Istnieją cztery stopnie deformacji skoliotycznej pod względem kąta krzywizny kręgosłupa.
W pierwszym stadium kąt deformacji nie przekracza dziesięciu stopni, dlatego występuje niewielka asymetria łopatek i przedramion, która jest trudna do wykrycia gołym okiem.
Etap 2 sprowadza się do kąta 25 stopni, co skutkuje krzywizną kręgosłupa w kształcie litery S oraz garbem żebrowym.
W trzecim stadium krzywizna kręgosłupa osiąga 50 stopni, co skutkuje poważnymi zmianami – deformacją klatki piersiowej, przekrzywioną miednicą, odchyleniami tułowia.
W czwartym etapie, gdy kąt krzywizny przekracza 50 stopni, zdeformowane kości wywierają nacisk na okoliczne narządy, w tym serce i płuca, co może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.
Nasilenie objawów skoliozy zależy od stadium choroby. W pierwszym etapie skoliozy u dzieci, schorzenie nie powoduje poważnych problemów. Dziecko nie odczuwa bólu, a wizualnie wyczuwalną deformacją może być asymetryczne ustawienie barków, przekrzywiona miednica, koślawość, pojawienie się garbu żebrowego.
Nie należy jednak ignorować choroby, gdyż z czasem prowadzi ona do bólu i innych niebezpiecznych objawów – duszności, trudności w poruszaniu się. Nie bez znaczenia jest fakt, że skrzywienie kręgosłupa wpływa na inne struktury kostne i narządy – klatkę piersiową, żebra, serce, miednicę itp. Z tego powodu pacjenci z deformacjami skoliotycznymi odczuwają ogólne osłabienie i stają się mniej aktywni.
Leczenie skoliozy lepiej jest rozpocząć w dzieciństwie, gdyż wtedy łatwiej jest skorygować deformację bez powikłań. W czwartym stadium nie jest możliwe leczenie zachowawcze, dlatego lepiej nie zwlekać do tego etapu, aby uniknąć operacji.
Skolioza dzieli się na odmiany w zależności od kilku parametrów: wieku ujawnienia się choroby, jej charakteru oraz odcinka kręgosłupa, w którym obserwuje się skrzywienie. Według pierwszej charakterystyki skoliozy to:
Jeśli nieprawidłowości wewnątrzmaciczne prowadzą do rozwoju skoliozy, nazywa się ją wrodzoną, a jeśli powstaje w trakcie życia człowieka – nabytą.
Patologia ta dzieli się również na skoliozę lewostronną i prawostronną w zależności od kierunku deformacji kręgosłupa.
W zależności od odcinka kręgosłupa, w którym objawia się skrzywienie, skolioza może być:
Inne formy skrzywień kręgosłupa wyróżnia się oddzielnie. Lordoza to skrzywienie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, a kifoza to wypukłość klatki piersiowej. Mogą występować różne kombinacje tych trzech deformacji – kifoskolioza, kifolordoza itp.
Skolioza S jest tak nazywana, ponieważ wygięty kręgosłup tworzy angielską literę S, choć anatomicznie nie może tak wyglądać. Wszystkie formy skoliozy wymagają w porę wykrycia i leczenia, ponieważ mają tendencję do postępu i nasilania się objawów patologicznych.
Skolioza u dorosłych i dzieci może być wykryta niezależnie. W tym celu należy poprosić osobę o obrócenie się na plecy, rozluźnienie pleców do naturalnej pozycji, a następnie sprawdzić, czy nie występują następujące objawy skrzywienia kręgosłupa
Jednak samo wykrycie tych objawów nie świadczy o obecności skoliozy. W celu postawienia dokładnej diagnozy konieczna jest konsultacja z ortopedą. Wykona on nie tylko niezbędne badania i oględziny kręgosłupa, ale także przepisze procedury diagnostyczne.
Aby definitywnie potwierdzić diagnozę, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie i rezonans magnetyczny kręgosłupa w miejscach, gdzie najprawdopodobniej występuje skrzywienie. Na zdjęciach rentgenowskich wyraźnie widać lokalizację skrzywienia, a diagnosta może określić stopień odchylenia kręgów od naturalnych pozycji. Po uzyskaniu tych informacji można jasno zaprojektować metodę leczenia i rozpocząć walkę z chorobą. Dla każdego pacjenta opracowywana jest indywidualna taktyka leczenia.
Kompleksowa i precyzyjna diagnostyka skolioz w Warszawie wykonywana jest przez specjalistów Centrum Medycznego Your Doctor w Warszawie. Klinika dysponuje najnowocześniejszym sprzętem oraz wykwalifikowanymi lekarzami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu będą w stanie dobrać najlepszą opcję leczenia w konkretnej sytuacji.
Jeśli wystąpią jakieś powikłania przebiegu skoliozy, to również muszą zostać wykryte i uwzględnione w leczeniu. Mogą to być m.in. deformacje klatki piersiowej, nieprawidłowe ustawienie miednicy, klinowe ustawienie kręgów, zaburzony rozwój narządów wewnętrznych itp.
Wybór strategii leczenia skoliozy zależy od krzywizny kręgosłupa. W większości przypadków choroba może być leczona zachowawczo. Do wysoce skutecznych metod leczenia skolioz należą:
1) ćwiczenia lecznicze – wykonywanie zestawu ćwiczeń zaleconych przez lekarza w celu wzmocnienia gorsetu mięśniowego i skorygowania kształtu kręgów;
2) kinezyterapia – specjalny rodzaj ćwiczeń na specjalnych maszynach, mających na celu odciążenie nadmiernego nacisku na kręgi i pracę nad poszczególnymi grupami mięśniowymi;
3) masaż leczniczy – specjalista traktuje konkretne części kręgosłupa, aby pomóc je rozluźnić;
4) noszenie gorsetu na skoliozę – jest to specjalny system korekcyjny, który wspiera naturalną pozycję kręgosłupa i zapobiega utrzymywaniu pleców w nieprawidłowej pozycji;
5) przyjmowanie leków, które mają na celu wyeliminowanie bólu i poprawę funkcjonowania mięśni.
Leczenie skoliozy musi być kompleksowe. Oznacza to, że same leki czy fizykoterapia nie będą skuteczne w oderwaniu od rzeczywistości. Konieczne jest wybranie produktywnej taktyki leczenia, która zrealizuje następujące zadania:
Wszystkie te działania prowadzą ostatecznie do odzyskania sprawności kręgosłupa. Leczenie skoliozy odbywa się zazwyczaj w następujących etapach:
1) badanie przez specjalistę traumatologa lub ortopedę;
2) określenie stopnia skrzywienia kręgosłupa, prawidłowej postawy, stanu układu mięśniowo-szkieletowego;
3) wykonanie zdjęć rentgenowskich i innych zabiegów diagnostycznych;
4) przepisanie taktyki leczniczej – fizykoterapia, masaże, noszenie gorsetu, terapia lekami;
5) regularne kontrole pacjenta w celu oceny położenia kręgosłupa.
Do interwencji chirurgicznej w skoliozie ucieka się w skrajnych przypadkach, gdy skrzywienie kręgosłupa osiąga 50 i więcej stopni, a chorobie towarzyszą powikłania ze strony układu krążenia i układu oddechowego. Chirurgiczna korekcja skoliozy polega na zainstalowaniu na kręgosłupie konstrukcji korygującej, która pozwala na zmniejszenie kąta skrzywienia.
Cena leczenia skoliozy zależy od stopnia skomplikowania procedury zabiegowej. Dlatego lepiej rozpocząć leczenie jak najwcześniej, gdy jeszcze można się obejść przy pomocy samych ćwiczeń i masażu, bez uciekania się do bardziej kosztownych interwencji. Lepiej jednak wydać jakiekolwiek pieniądze na leczenie skoliozy, ponieważ choroba ta ma bezpośredni wpływ na jakość życia.
Niektórzy uważają, że skolioza to niegroźne schorzenie, które można „wyleczyć” w domu. Zaczynają samodzielną terapię – przyjmują leki, stosują ćwiczenia na skoliozę podpatrzone w Internecie lub nie robią zupełnie nic.
W przypadku skoliozy niebezpieczne będą niebezpieczne będzie:
Samoleczenie skoliozy nie przyniesie pożądanego efektu, a jedynie opóźni powrót do zdrowia, który mógłby nastąpić szybciej, gdybyś udał się do specjalisty. Leczenie skoliozy u dorosłych i dzieci powinno być prowadzone przez kompetentnych ortopedów i traumatologów, którzy wiedzą jak działać.
Leczenie skoliozy polega nie tylko na przywróceniu anatomicznego położenia kręgosłupa, ale także na utrwaleniu tego wyniku. Istotne jest, aby po powrocie do zdrowia pacjent nadal stosował się do zaleceń dotyczących utrzymania prawidłowej postawy, w przeciwnym razie skrzywienie skoliotyczne może ponownie powrócić. Mocny gorset mięśniowy i silne mięśnie pleców zapewniają zdrowy kręgosłup. W kolejnej części artykułu dowiesz się, jak osiągnąć ten efekt.
Każdej chorobie można zapobiec zanim się rozwinie i uniknie się konieczności poświęcenia czasu i pieniędzy na długotrwałe leczenie. Skolioza nie jest wyjątkiem od tej reguły, ponieważ problem ten wiąże się z regularnym utrzymywaniem nieprawidłowej pozycji kręgosłupa.
Rodzice powinni od najmłodszych lat mówić dziecku, jaka powinna być prawidłowa postawa ciała. Muszą pilnować, by nie garbił się, nie siedział z wykrzywionymi plecami, nie nosił plecaka na jednym pasku i nie wypychał go zbyt dużą ilością książek, których nie jest w stanie unieść.
Zapobieganie skoliozie polega na przestrzeganiu następujących wskazówek:
Ważne jest, aby zabierać dziecko na regularne badania kontrolne kręgosłupa, aby można było wykryć skrzywienie i odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. W przypadku najmniejszych zmian w postawie ciała należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Nawet jeśli skolioza jest minimalna i dziecko nie odczuwa bólu ani innych nieprzyjemnych objawów, lepiej od razu rozpocząć zabiegi korekcyjne, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Leczenie skoliozy w “Twój lekarz w Warszawie” prowadzone jest przez wykwalifikowanych specjalistów. Pamiętaj, że każde skrzywienie kręgosłupa nie jest nieodwracalne. Kompleksowa i pełna terapia, zwłaszcza u dzieci, pozwoli przywrócić anatomiczne położenie kręgosłupa i pozbyć się objawów skoliozy.
© 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies