Deformacje kończyn mogą być prawdziwe i fałszywe. Prawdziwe są powodowane przez wady kości, a fałszywe przez tkanki miękkie i ich rozmieszczenie.
Prawdziwe deformacje kończyn można podzielić na 2 duże grupy: wrodzone i nabyte. Nabyte są zazwyczaj konsekwencją urazu. Wrodzone – wady rozwojowe. Urazowe deformacje mogą wynikać z deformacji przepony, urazów strefy wzrostu, urazowego wydłużenia lub skrócenia kończyn.
Deformacje najlepiej widać w pozycji stojącej, stosuje się również metody rentgenowskie i tomografię komputerową.
Oprócz wad estetycznych, obecność odkształceń pogarsza jakość życia. Pacjenci skarżą się na przewlekłe bóle kręgosłupa i kończyn, chód jest chwiejny, niepewny, następuje szybkie zmęczenie w pozycji stojącej.
Zniekształcenia klatki piersiowej i kręgosłupa wynikają ze zmian w ich strukturze kostnej i chrzęstnej. Mogą być wrodzone i nabyte. Najczęstszymi deformacjami klatki piersiowej są deformacje w kształcie stępki i lejka. Zaburzenia strukturalne postępują wraz ze wzrostem i rozwojem organizmu, prowadząc do problemów zdrowotnych, ponieważ ściskają one organy wewnętrzne i zaburzają ich strukturę i funkcjonowanie.
Kręgosłup deformuje się w postaci: kifozy, skoliozy, lordozy lub ich kombinacji. Przyczyny deformacji są podzielone na wrodzone i nabyte. Zmiany w szkielecie osiowym mogą wynikać z takich chorób jak osteoporoza, wypukłość, zapalenie kości i stawów, gruźlica kręgosłupa, reumatyzm i urazy.
Leczenie deformacji przeprowadza traumatolog; może być konieczne zaangażowanie innych specjalistów – kręgarza, neurologa, chirurga, rehabilitologa.
W leczeniu deformacji klatki piersiowej, kręgosłupa i kończyn ważne jest określenie stopnia deformacji, stadium choroby oraz jej przyczyny.
W lekkich przypadkach i w początkowych etapach stosuje się masaż, LFK, obuwie ortopedyczne, materace, korektory postawy, ortezy. W niektórych przypadkach konieczna może być jednak interwencja chirurgiczna.
© 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies