Krwawienie z pochwy podczas ciąży występuje w różnym czasie i ma różne przyczyny.
Krwawienie trwające do 20 tygodnia występuje u 20-30% kobiet w ciąży, w około połowie przypadków dochodzi do poronienia. Jeśli ciąża nie została przerwana, w przyszłości istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, wewnątrzmacicznej śmierci płodu, niskiej masy urodzeniowej. Każde krwawienie niesie ryzyko dla samej kobiety. Od poczęcia do 12 tygodnia krwawienie zwykle nie wiąże się z żadną patologią, ale jest oznaką placentacji.
Znaki ostrzegawcze: ból, zawroty głowy, omdlenia, kołatanie serca, gorączka, ropna wydzielina.
W późniejszych stadiach normą może być niewielkie krwawienie – gdy szyjka macicy mięknie, czop śluzowy zaczyna się cofać – może temu towarzyszyć pojawienie się krwi w wydzielinie.
W każdym przypadku kobieta powinna jak najszybciej poinformować lekarza o krwawieniu. Konieczna jest ocena utraty krwi – liczby zużytych podpasek. Niezwykle niepokojącym objawem jest silny ból brzucha, szczególnie podczas obracania się i głębokiego oddychania. W takim przypadku lepiej natychmiast wezwać karetkę. Podczas badania, oprócz wywiadu lekarskiego, u kobiety określana jest grupa krwi i czynnik Rh, poziom hemoglobiny, we wczesnych stadiach – stężenie gonadotropiny kosmówkowej, wykonuje się badanie USG w celu oceny płodu i jamy macicy.
Taktyki są bardzo różne i zależą od przyczyny krwawienia i stanu kobiety. W przypadku lekkiego krwawienia polegającego na niewielkim, kroplowym wycieku krwi, a także krwawienia, które zakończyło się w ciągu dwóch godzin, może być wskazany odpoczynek i pobyt w domu. W przypadku ciąży pozamacicznej, poronienia, zagrożenia przedwczesnym porodem, kobieta będzie hospitalizowana, może być też potrzebna operacja.
Rokowanie w przypadku krwawienia podczas ciąży zależy od czasu jego trwania, a także od obfitości utraty krwi. Czasami ten stan może zagrozić życiu kobiety, dlatego nie należy ignorować pojawienia się krwawienia podczas ciąży.
© 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies