Jest to bezbolesne otwarcie szyjki macicy w czasie ciąży bez skurczów macicy. Niewydolność szyjki macicy jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu w drugim trymestrze ciąży.
Z reguły stan przebiega bezobjawowo, ale mogą występować oznaki niewydolności szyjki macicy: ucisk w miednicy małej, krwawienie, plamienie, tępy ból w dolnej części brzucha i dolnej części pleców.
Rozpoznanie ustala się na podstawie danych ultrasonograficznych – za pomocą czujnika określa się długość szyjki macicy. Lekarz podczas regularnych badań może również wykryć objawy niewydolności szyjki macicy z przedwczesnym skróceniem i otwarciem szyjki macicy.
Głównym sposobem leczenia niewydolności szyjki macicy jest szycie szyjki macicy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu – może to być krótkie znieczulenie ogólne lub znieczulenie miejscowe. Jeśli kobieta miała ciąże powikłane przedwczesnym porodem i późnym poronieniem, wówczas szew zakładany jest w I trymestrze, jeśli wywiad nie jest obciążony, a ryzyko niekorzystnego przerwania ciąży jest znaczne, można zakładać szew do 24 tygodnia ciąży.
W takim przypadku kobieta musi oszczędzać się, unikać wysiłku, stosunków płciowych, czasami wymagane są glikokortykosteroidy, aby przyspieszyć dojrzewanie płuc płodu, jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W każdym przypadku działania określane są na podstawie konkretnej sytuacji.
Przed porodem szew jest usuwany, jeśli istnieje wskazanie do cięcia cesarskiego, szew pozostaje na szyjce macicy.
Niewydolność szyjki macicy przebiega utajona do czasu wystąpienia przedwczesnego porodu lub poronienia, na etapie przygotowania prenatalnego nie można obliczyć prawdopodobieństwa wystąpienia tego powikłania, dlatego kobiety w ciąży muszą regularnie odwiedzać ginekologa-położnika w celu zdiagnozowania stanu szyjki macicy.
© 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies