Miażdżyca to, najprościej mówiąc, zwężenie i zablokowanie naczyń krwionośnych spowodowane tworzeniem się złogów cholesterolu (blaszek). Spowalnia to przepływ składników odżywczych i tlenu do mózgu, serca i innych ważnych organów. Odkładanie się cholesterolu może prowadzić do całkowitego zablokowania światła naczynia, co grozi śmiercią.
Rozwój miażdżycy związany jest z nieprawidłowym metabolizmem cholesterolu. Obecność pewnej ilości cholesterolu we krwi człowieka jest stanem normalnym, naturalnym, jednak w niektórych sytuacjach proces ten zachodzi zbyt szybko. Eksperci wyróżniają kilka czynników, które przyczyniają się do powstawania miażdżycy:
Nie ma jednego czynnika, który w 100% prowadzi do rozwoju miażdżycy. Choroba rozwija się w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia przez długi okres czasu. W grupie ryzyka znajdują się osoby po 50 roku życia, statystycznie na miażdżycę cierpi więcej mężczyzn niż kobiet. W szybkim gromadzeniu się cholesterolu we krwi i tworzeniu blaszek miażdżycowych „pomaga” również palenie papierosów.
Kiedy rozwija się miażdżyca, złogi cholesterolu gromadzą się w różnych naczyniach krwionośnych, ale niektóre są bardziej dotknięte. W zależności od tego, gdzie tworzą się blaszki, wyróżnia się następujące formy patologii:
1) miażdżyca naczyń mózgowych – dotyczy naczyń i tętnic wewnętrznych mózgu, co jest niebezpieczne dla rozwoju udaru mózgu;
2) miażdżyca rozsiana – ogólnoustrojowe uszkodzenie zakończeń nerwowych w całym organizmie;
3) miażdżyca naczyń wieńcowych – zablokowanie naczyń doprowadzających krew do serca;
4) miażdżyca kończyn dolnych – tworzenie się blaszek miażdżycowych w naczyniach prowadzących do nóg, co może prowadzić do zgorzeli;
5) miażdżyca tętnic nerkowych – zablokowanie naczyń dostarczających krew do nerek.
Miażdżyca może dotyczyć wszelkich naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do jelit, wątroby i innych narządów. W efekcie dochodzi do upośledzenia prawidłowej funkcji tych narządów i obumierania tkanek. Zmiany w naczyniach zachodzą stopniowo, a transformacja dzieli się na sześć etapów. W pierwszych trzech etapach blaszki miażdżycowe jeszcze nie powstają, więc istnieje możliwość podjęcia działań zapobiegających temu procesowi.
W 4 etapie miażdżycy, zwanym etapem liposklerozy, pojawia się blaszka miażdżycowa, a kolejne etapy polegają na jej przerastaniu i odkładaniu się soli wapnia. Złogi „twardnieją” i w tej sytuacji znacznie trudniej jest się ich pozbyć.
W początkowych stadiach choroba przebiega bezobjawowo, dlatego można ją wykryć dopiero podczas przechodzenia profilaktycznego badania USG organizmu. Wraz ze zwężaniem się naczyń krwionośnych i utrudnionym przepływem krwi pojawiają się następujące objawy miażdżycy:
Charakter objawów miażdżycy zależy w dużej mierze od lokalizacji blaszek cholesterolowych. Na przykład zablokowanie naczyń krwionośnych w mózgu powoduje utratę pamięci, a drętwienie nóg, skurcze i bóle mięśni w kończynach dolnych. Objawy zależą od narządów, do których dopływ krwi będzie zaburzony.
Powyższe objawy nie muszą świadczyć o rozwoju miażdżycy, mogą być prekursorami innej choroby. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza i poddać szczegółowym badaniom organizmu, aby w porę rozpocząć leczenie.
Jak wspomniano powyżej, tworzenie się blaszek cholesterolowych może dotyczyć naczyń krwionośnych prowadzących do każdego z narządów i układów ludzkiego ciała. Miażdżyca naczyń mózgowych jest częstą postacią choroby. Niedostateczne dotlenienie mózgu może w końcu doprowadzić do udaru niedokrwiennego lub krwotocznego, co jest niezwykle niebezpieczne.
Miażdżyca serca jest powszechna. Blaszki miażdżycowe mogą zablokować światło tętnic wieńcowych lub aorty, co grozi zawałem serca. W tym przypadku normalna funkcja serca i pompowanie krwi w całym organizmie są zaburzone. Miażdżyca aorty jest niezwykle groźna, ponieważ jest to główna tętnica ludzkiego ciała, od której prawidłowego funkcjonowania zależy rozprowadzenie tlenu i składników odżywczych do wszystkich narządów. Blaszki miażdżycowe mogą tworzyć się w kilku naczyniach krwionośnych jednocześnie, co znacznie utrudnia leczenie.
Miażdżyca w nogach jest spowodowana zatorem w naczyniach krwionośnych prowadzących do kończyn. W wyniku niedostatecznego ukrwienia nogi szybciej się męczą i bolą. Osoba cierpi na skurcze, a jeśli światło naczyń jest całkowicie zablokowane, rozwija się gangrena, a tkanka może całkowicie się skurczyć.
Każdy może zachorować na miażdżycę naczyń, ale pewne czynniki znacznie zwiększają ryzyko rozwoju choroby:
1) wiek – u osób powyżej 40-50 roku życia zwiększa się odkładanie cholesterolu we krwi;
2) płeć – mężczyźni są bardziej podatni na zachorowanie, a przyczyny tej sytuacji nie są do końca poznane;
3) genetyka – pewną rolę odgrywają predyspozycje dziedziczne;
4) złe nawyki – palenie papierosów, picie alkoholu zwiększa powstawanie blaszek cholesterolowych;
5) niezrównoważona dieta – tłuste, wędzone potrawy, fast foody zawierają nadmierne ilości cholesterolu, który po wchłonięciu do organizmu będzie się odkładał w naczyniach krwionośnych;
6) nadwaga – osoby z nadwagą mogą stać się potencjalnymi „ofiarami” miażdżycy;
7) cukrzyca – osoby z tą chorobą mają zaburzony metabolizm i produkcję insuliny, co również przyczynia się do zwiększonego ryzyka odkładania się cholesterolu.
Połączenie tych czynników jest wyraźną przyczyną powstawania blaszki miażdżycowej. Zbilansowana dieta, zdrowy tryb życia z odpowiednią aktywnością fizyczną to najlepszy sposób na zapobieganie miażdżycy.
W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wstępną ocenę. Po pobraniu wywiadu, informacji o objawach i patogenezie miażdżycy, pacjent może zostać skierowany do kardiologa, flebologa lub neurologa w celu pogłębionej diagnostyki.
Twój Lekarz w Warszawie oferuje pełną diagnostykę miażdżycy na nowoczesnym sprzęcie.
Stosowane są następujące metody badań:
Tylko dogłębna diagnostyka organizmu według objawów pozwoli na wykrycie naczyń krwionośnych obciążonych cholesterolem. Im wcześniej zostanie to zrobione, tym skuteczniejsze będzie leczenie i tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia bez powikłań.
Wybór taktyki leczenia miażdżycy zależy od etapu, w którym choroba została wykryta. Jej wykrycie we wczesnym stadium rozwoju pozwala na zastosowanie leczenia farmakologicznego miażdżycy. W tym przypadku przepisuje się leki, których zadaniem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, obkurczenie blaszek cholesterolowych oraz wzmocnienie ścian naczyń.
Leki mają również za zadanie likwidować towarzyszące chorobie objawy, w zależności od tego, jakie narządy są dotknięte – serce, nerki, mózg, kończyny itp. Jednak samo przyjmowanie leków nie będzie skuteczne, jeśli pacjent nie zmieni swojego stylu życia. Ważne jest, aby przestrzegać zaleconej przez lekarza diety i unikać wędlin, kiełbas, potraw smażonych i innych dań bogatych w cholesterol. Zalecana jest dieta bogata w świeże owoce i warzywa oraz produkty zbożowe. Zalecany jest również reżim ćwiczeń fizycznych.
Miażdżycy nie da się całkowicie wyleczyć, dlatego osoba z tworzącą się blaszką miażdżycową będzie musiała przez całe życie przestrzegać pewnych zaleceń, aby zapobiec całkowitemu zablokowaniu naczyń krwionośnych. W większości przypadków dieta i aktywność fizyczna pomagają prowadzić normalne życie.
W zaawansowanych stadiach miażdżycy (od stadium 4) zablokowanie naczyń krwionośnych przez złogi cholesterolu staje się tak poważne, że przyjmowanie leków nic nie daje. W przypadku powikłań miażdżycy nie ma innego wyjścia, jak uciec się do leczenia chirurgicznego.
Operacja wszczepienia bypassów jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego przywraca się prawidłowy przepływ krwi przez naczynia krwionośne poprzez wszczepienie specjalnych boczników (sztucznych kończyn). Podczas operacji lekarz tworzy dodatkowe drogi przepływu krwi przez naczynia krwionośne i omija miejsca zablokowane przez blaszki miażdżycowe. Wykorzystuje do tego celu duże żyły samego pacjenta.
Podobna do operacji bypassów forma leczenia miażdżycy, w której w miejsce uszkodzonej przez blaszki miażdżycowe części tętnicy wstawia się protezę. Zablokowana część tętnicy zostaje usunięta i zastąpiona protezą, która umożliwia swobodny przepływ krwi.
Angioplastyka polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika do tętnicy w żyle udowej aż do miejsca, w którym tętnica jest zablokowana. Pozwala to na dalszą interwencję chirurgiczną w celu przywrócenia naturalnego światła naczynia krwionośnego.
Koszt leczenia miażdżycy zależy od zakresu operacji i stopnia jej skomplikowania. Jeśli schorzenie zostanie wcześnie wykryte, leczenie będzie łatwiejsze i tańsze, dlatego staraj się unikać sytuacji, w których operacja jest nieunikniona.
Powszechnie wiadomo, że najlepszym lekarstwem na każdą chorobę jest profilaktyka. Nawet przy predyspozycjach dziedzicznych i związanych z wiekiem, przestrzeganie pewnych zaleceń nie pozwoli na tworzenie się blaszek cholesterolowych:
Jeśli jesteś zagrożony rozwojem miażdżycy ze względu na wiek lub czynniki dziedziczne, albo jeśli chorujesz na cukrzycę, zgłoś się do lekarza i kontroluj ciśnienie krwi. Każdy może zapobiec powstawaniu blaszek cholesterolowych.
Miażdżyca nie jest chorobą, na którą człowiek nieuchronnie zapada po urodzeniu. Każdy jest w stanie uniknąć zablokowania naczyń krwionośnych, jeśli prowadzi zdrowy tryb życia. Nie sprawi to większych trudności i oznacza konieczność wyczerpania organizmu poprzez ćwiczenia fizyczne i poważne ograniczenie spożycia pokarmów.
© 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies