Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Badanie krwi na obecność hormonów

Badania hormonalne z krwi dla kobiet i mężczyzn – zaden proces w organizmie nie może obejść się bez hormonów. Te wysoce aktywne substancje produkowane są w układzie endokrynologicznym.

Największe znaczenie dla równowagi procesów życiowych mają organy endokrynologiczne i komórki specjalne:

  1. tarczycy – Hormony tarczycy regulują wszystkie procesy w organizmie. Ich równowaga zależy od stanu skóry i włosów, funkcji rozrodczych, układu sercowo-naczyniowego, witalności. W celu zdiagnozowania funkcji tarczycy są ustalane hormony: T3, T4, ich stosunek, poziom.
  2. przysadka mózgowa i podwzgórze – Gruczoły te reprezentują jeden układ znajdujący się w mózgu. System podwzgórzowo-przysadkowy reguluje pracę wszystkich pozostałych gruczołów w organizmie. Do rozpoznania jego funkcji służą następujące hormony: hormon tarczycy (TTH), hormon stymulujący pęcherzyki (FSH), hormon luteinizujący (LH), hormon adrenokortykotropowy (ACTH), hormon somatotropowy (STH), prolaktyna (PRL), hormon melanostymulujący (MSH).
  3. hormony regulujące poziom cukru – Są one produkowane w specjalnych komórkach trzustki, które są reprezentowane jako skupiska zwane wyspami Langerhansa. Wśród nich najważniejszą jest insulina, hormon, który zmniejsza stężenie cukru we krwi i stymuluje syntezę białek i tłuszczów. Określenie stężenia insuliny jest niezbędne do rozpoznania rodzaju cukrzycy i doboru leku do jej leczenia.
  4. gruczoły płciowe – Wydzielane są hormony płciowe, u mężczyzn – androgeny, które wpływają na dojrzewanie plemników i regulują popęd płciowy, a u kobiet – estrogen (estradiol), który jest odpowiedzialny za rozwój cech płciowych, popęd płciowy, regulację cyklu miesiączkowego, oraz progesteron, który kontroluje początek i przebieg ciąży.

Zapisać się na badania

Badania Hormonalne Cena

Koszt badania krwi na poziom hormonów można znaleźć, klikając link w sekcji «Cennik». I natychmiast umów się na wybrane badanie krwi na hormony online lub przez telefon.

Równowaga hormonalna jest niezwykle ważna dla zdrowia kobiet: funkcja narządów rozrodczych i przebieg cyklu płciowego są w dużej mierze regulowane przez hormony. Laboratoryjne badanie hormonów w Warszawie są podstawowym badaniem przy diagnostyce chorób ginekologicznych i endokrynologicznych, doboru antykoncepcji i przygotowania do ciąży.

Testy hormonalne

Badanie hormonalne polega na określeniu zawartości hormonu we krwi i moczu; w niektórych chorobach brany jest również pod uwagę stosunek różnych form hormonów. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, podczas wykonywania badań laboratoryjnych panelu hormonalnego należy spełnić cztery warunki:

  • stosowanie metod o wysokiej dokładności i informatywności;
  • przestrzeganie protokołów reakcji;
  • stosowanie wysokiej jakości odczynników i sprzętu;
  • prawidłowe przygotowanie się do wykonania badań.

Miejskie zakłady opieki zdrowotnej nie zawsze posiadają wystarczające zasoby, aby wykonać testy panelu hormonalnego, dlatego usługi prywatnych klinik odnoszą sukces. W przypadku badań hormonalnych koszt zależy od złożoności reakcji i dostępności odczynników; im lepiej placówka sobie z tym radzi, tym niższe ceny. W klinice „Twój Lekarz w Warszawie” badania prowadzone są w oparciu o międzynarodową sieć laboratoriów Synevo zgodnie z europejskimi standardami jakości i uczciwej praktyki medycznej; ceny są dość lojalne i akceptowalne dla osób o różnych możliwościach finansowych.

Czym są testy hormonalne?

Test hormonalny to standaryzowane badanie laboratoryjne biomateriału pod kątem zawartości hormonów i ich metabolitów, zawarte w protokołach diagnostycznych różnych chorób. Testy hormonalne zostały opracowane w celu zdiagnozowania zaburzeń rozrodczych, chorób tarczycy i patologii układu przysadkowo-nadnerczowego. Zaburzenia produkcji i wykorzystania hormonów pozwalają zidentyfikować zaburzenia funkcji gruczołów dokrewnych i układów regulacyjnych charakterystyczne dla poszczególnej jednostki chorobowej.

Kto powinien zrobić testy hormonalne?

Zaburzenia endokrynologiczne rozwijają się stopniowo i często przebiegają w postaci wymazanej, pacjenci mogą nie mieć pojęcia, że coś jest nie tak z organizmem. Biorąc pod uwagę, że testy hormonów są dość pracochłonne, są przepisywane w diagnostyce stanów patologicznych związanych z zaburzeniami równowagi hormonalnej, do których należą:

  • cukrzyca, insulinooporność i zespół metaboliczny;
  • niedoczynność kory nadnerczy, nadczynność kory nadnerczy (zespół Cushinga);
  • guzy neuroendokrynne;
  • zaburzenia czynności tarczycy i przytarczyc (niedoczynność tarczycy, zapalenie tarczycy, tyreotoksykoza, osteoporoza);
  • zaburzenia przysadki mózgowej (gigantyzm, hipogonadyzm, chondrodysplazja, moczówka prosta);
  • choroby ginekologiczne i andrologiczne.

Wczesne objawy braku równowagi hormonalnej nie są wystarczająco specyficzne i można je przypisać stresowi, zmęczeniu, niedawno przebytym infekcjom i innym chorobom. Mężczyźni i kobiety są równie podatni na zaburzenia hormonalne; główne objawy zaburzeń endokrynologicznych są takie same dla obu płci:

  • ciągłe osłabienie;
  • niskie napięcie mięśniowe;
  • podwyższone lub obniżone ciśnienie;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zaburzenia emocjonalne – drażliwość, lęk, depresja;
  • zaburzenia termoregulacji – uczucie zimna, pocenie się, uderzenia gorąca;
  • nieproporcjonalna budowa ciała, otyłość lub niedowaga;
  • wypadanie lub nadmierny wzrost włosów;
  • nieprawidłowości wzrostu i rozwoju u dzieci.

Zaburzeniom produkcji hormonów płciowych towarzyszą nieprawidłowe działanie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego i mogą prowadzić do niepłodności. Badania hormonalne u mężczyzn są zalecane, gdy pojawiają się objawy, takie jak wcześniejsze łysienie, powiększenie piersi, otyłość typu żeńskiego, impotencja i zmniejszone libido.

Brak równowagi żeńskich hormonów płciowych jest często przyczyną poronienia przewlekłego, osteoporozy, nieregularnych i bolesnych miesiączek, endometriozy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, nowotworów piersi, macicy i jajników. Włączenie testów hormonów żeńskich i męskich do programów badań lekarskich przyczynia się do wczesnego wykrywania chorób i zwiększa skuteczność leczenia.

Kiedy wykonać testy na profil hormonalny dla kobiet?

Rutynowe badania hormonalne kobiety zwykle odbywają się po skierowaniu ginekologa, w okresie ciąży i w ramach przygotowań do IVF. Płatne testy można wykonać też z własnej inicjatywy, zwłaszcza jeśli zauważysz  objawy niewydolności hormonalnej – zaburzenia miesiączkowania, przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu, owłosienie ciała. Standardowy panel badań obejmuje oznaczanie poziomów estradiolu, FSH, LH, prolaktyny, progesteronu i TSH; w diagnozowaniu i prowadzeniu  ciąży określa się również poziom gonadotropiny kosmówkowej w moczu.

Profil hormonalny dla kobiet – TSH

Hormon tyreotrowy, produkowany przez przysadkę mózgową (TSH) reguluje stężenie wolnych hormonów tarczycy we krwi w sposób ujemnego sprzężenia zwrotnego. Poziom TSH we krwi charakteryzuje funkcjonalną aktywność tarczycy: w nadczynności tarczycy zmniejsza się zawartość TSH i wzrasta stężenie fT3 i fT4, w niedoczynności tarczycy obserwuje się odwrotny obraz.

Niedoczynność tarczycy prowadzi do zaburzeń owulacji i miesiączkowania aż do braku miesiączki, z ciężką niedoczynnością tarczycy pojawiają się krwawienia z macicy; niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko patologii rozwojowych układu nerwowego dziecka. Przewlekłe zapalenie tarczycy jest związane z endometriozą, wyczerpaniem rezerwy jajników i zespołem policystycznych jajników; w tyreotoksykozie zdolność do poczęcia jest zachowana, ale starzenie się reprodukcyjne następuje wcześniej.

Przygotowanie do badania obejmuje powstrzymanie się od jedzenia przez 8 – 12 godzin i rzucenie palenia co najmniej godzinę przed pobraniem krwi. Przez 1-2 dni musisz przestrzegać diety i rezimu: alkohol, smażone, tłuste i pikantne potrawy są wykluczone z diety; unikaj stresu i intensywnego wysiłku fizycznego; nie należy wykonywać badań podczas fizjoterapii czy po badaniach obrazowych. Pacjenci otrzymujący terapię zastępczą powinni pominąć przyjmowanie hormonów tarczycy rano w dniu testu.

Profil hormonalny u kobiet – prolaktyna

Prolaktyna (PRL) lub hormon luteotropowy (LTH) jest wytwarzany przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej i stymuluje produkcję FSH i progesteronu, wspiera ciążę i zapewnia laktację. Nadmiar prolaktyny jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet, nieregularnych miesiączek i ciężkiego PMS, mastopatii i guzów piersi.

Testy LTH najlepiej wykonywać w 3-5 lub 23-26 dniu cyklu na czczo; przed zabiegiem należy powstrzymać się od stosowania środków antykoncepcyjnych i leków wpływających na syntezę prolaktyny przez trzy dni. Producja LTH jest wzmożona pod wpływem czynników stresowych, dlatego  2-3 dni przed pobraniem krwi należy rzucić palenie i alkohol, sztywną dietę i wysiłek fizyczny, unikać negatywnych emocji i dobrze się wyspać; dzień przed badaniem wyklucza się seks i jakikolwiek wpływ na gruczoły sutkowe.

Profil hormonalny u kobiet – FSH

Hormon folikulotropowy (FSH) jest wydzielany w jajnikach i jest odpowiedzialny za dojrzewanie komórki jajowej, maksymalne stężenie FSH obserwuje się podczas owulacji, jednak w celu wiarygodnej oceny funkcji jajników badania krwi i moczu na FSH i LH są najczęściej przepisywane w 2-4 dniu cyklu. Wskazaniami do badania są patologie jajników i przysadki mózgowej, niepłodność, opóźnienie miesiączki, wczesna menopauza i planowanie IVF.

Profil hormonalny u kobiet – estradiol

Estradiol jest najbardziej aktywnym hormonem z grupy estrogenów, który zapewnia wzrost endometrium i przygotowanie macicy do implantacji zarodka. Pod wpływem estradiolu powstają wtórne cechy płciowe, wzrasta libido, poprawia się stan skóry, włosów i paznokci. Niedobór estradiolu powoduje nieprawidłowe działanie cyklu miesiączkowego, przeciwdziała owulacji i poczęciu, stwarza warunki do rozwoju osteoporozy; w czasie ciąży, nowotworów jajników i patologii wątroby wzrasta zawartość estradiolu.

Stężenie estradiolu w surowicy określa się w 6-7 dniu cyklu na czczo, czas trwania diety (tzw. głodówki) wynosi co najmniej 8 godzin. Dzień przed badaniem powstrzymaj się od palenia, unikaj wysiłku fizycznego i emocjonalnego przeciążenia, przyjmowanie hormonów steroidowych i tarczycy odstawia się na 48 godzin przed badaniem.

Profil hormonalny u kobiet – progesteron

Progesteron jest wytwarzany przez komórki ciałka żółtego – narząd czasowy, który powstaje w miejscu pęcherzyka po uwolnieniu komórki jajowej, a podczas ciąży – także przez tkanki łożyska. Progesteron stymuluje wzrost i aktywność wydzielniczą endometrium w drugiej fazie cyklu, przygotowując macicę do implantacji zarodka; brak hormonu zapobiega wystąpieniu ciąży, powoduje aborcje i hamuje owulację. Nadmiar progesteronu w przypadku braku ciąży obserwuje się w chorobach wątroby, nerek i nadnerczy, torbieli ciałka żółtego i guzach miednicy.

Główne wskazania do badania stężenia progesteronu to zaburzenia owulacji, krwawienia z macicy, przygotowanie do IVF, groźba aborcji, podejrzenie ciąży pozamacicznej. Badanie należy zaplanować na 21-23 dni cyklu; zalecenia dotyczące przygotowania są takie same, jak w przypadku badania krwi na obecność estradiolu.

Jakie inne hormony warto kontrolować?

Zgodnie ze wskazaniami kobietom są przepisywane dodatkowe badania hormonalne – na hydroksyprogesteron, androgeny (testosteron, androsteron, dehydroepiandrosteron) i SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe). Aby określić rezerwę czynnościową jajników w niepłodności, choroby policystycznej i diagnozie nowotworów jajnika u kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie, ocenia się stężenie inhibiny B i hormonu antymullerowskiego.

W klinice „Twój Lekarz w Warszawie” możesz wykonać testy hormonalne w dogodnym czasie i uzyskać wyniki w jak najkrótszym czasie. Nasi eksperci doradzą Ci jak przygotować do testów, pomogą Ci znaleźć przyczynę niewydolności hormonalnej i wybrać skuteczne leczenie – wiemy, jak zadbać o zdrowie kobiet!

Klinika Śródmieście

ul. Franciszkańska, 14, lok. 105
Warszawa 00-214
Metro Dworzec Gdański (872 m.)
Metro Ratusz Arsenał (891 m.)

Zadzwoń

PL

Wyślij e-mail

sekretariat@twojlekarz-wawa.pl

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek: 8:00 – 21:00
Sobota: 8:00 – 21:00
Niedziela: 8:00 – 21:00

Klinika Mokotów

ul. Czerniakowska 139, LU1
Warszawa 00-454
Przystanek autobusowy Bartycka (20 m.)

Zadzwoń

PL

Wyślij e-mail

sekretariat@twojlekarz-wawa.pl

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek: 8:00 – 21:00
Sobota: 8:00 – 21:00
Niedziela: 8:00 – 21:00

Klinika WOLA

ul. Batalionu AK „Parasol” 5/7
Warszawa 01-120
metro Księcia Janusza

Zadzwoń

PL

Wyślij e-mail

sekretariat@twojlekarz-wawa.pl

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek: 8:00 – 21:00
Sobota: 8:00 – 21:00
Niedziela: 8:00 – 21:00

Klinika Praga-Południe

ul. Arabska 5
Warszawa 03-977
Przystanek autobusowy Afrykańska 02 / Ośrodek AZS 02

Zadzwoń

PL

Wyślij e-mail

sekretariat@twojlekarz-wawa.pl

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek: 8:00 – 21:00
Sobota: 8:00 – 21:00
Niedziela: 8:00 – 21:00

Stomatologia Bonifraterska «Twój Lekarz w Warszawie»

ul. Bonifraterska, 8
Warszawa 00-213
metro Dworzec Gdański (872 м.)
metro Ratusz Arsenał (891 м.)

Zadzwoń

PL

Wyślij e-mail

sekretariat@twojlekarz-wawa.pl

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek: 8:00 – 21:00
Sobota: 8:00 – 21:00
Niedziela: 8:00 – 21:00

Twój Lekarz w Warszawie Targówek

ul. Płosa 3
Warszawa 03-531

Zadzwoń

PL

Wyślij e-mail

sekretariat@twojlekarz-wawa.pl

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek: 8:00 – 21:00
Sobota: 8:00 – 21:00
Niedziela: 8:00 – 21:00

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2025 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies