Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Jak rozpoznać wczesny udar i uratować życie?

Udar jest ostrym naruszeniem krążenia mózgowego, które może być spowodowane oderwaniem lub utworzeniem skrzepu krwi, a także pęknięciem tętnicy zasilającej mózg. W rezultacie przepływ krwi zatrzymuje się w określonym obszarze, a tkanka nerwowa przestaje otrzymywać tlen i glukozę, następuje głód, a następnie śmierć komórki. Z tego powodu różne funkcje mogą zostać zakłócone – mowa, funkcja motoryczna, czucie, osoba może stracić pamięć.

Często początek udaru przebiega bezobjawowo – drobne zaburzenie mowy, które przypisuje się zmęczeniu i spożyciu alkoholu, bólom głowy. Jak często ludzie odwiedzają lekarza w takich sytuacjach? A to są bardzo groźne objawy. Opóźnienie w udzieleniu pomocy może kosztować pacjenta życie i zdrowie. Leczenie i rehabilitacja udarów to złożony proces. Wymaga wysoko wykwalifikowanej opieki medycznej i profesjonalnej rehabilitacji. Stosuje się masażery, gimnastykę, pływanie, logopedię medyczną. Jednym z zadań rehabilitacji jest również zapobieganie nawracającym udarom.

Aby zwalczyć ryzyko udaru, należy pamiętać, że choroba ta może dotknąć absolutnie każdego. Ale najczęściej dotyka mężczyzn powyżej 55 roku życia. Należy pamiętać o czynnikach ryzyka – paleniu tytoniu, nadwadze, nadciśnieniu tętniczym, wysokim cholesterolu, dziedziczności.

Przy najmniejszym podejrzeniu wystąpienia udaru przeprowadź prosty test:

  1. poproś osobę, żeby się uśmiechnęła – jeśli uśmiech jest nienaturalny, asymetryczny, napięty, jednostronny – to powód, aby szukać pomocy medycznej;
  2. poproś o zamknięcie oczu i podniesienie rąk – jeśli tkanka nerwowa jest uszkodzona – mięśnie po przeciwnej stronie słabną, tracą napięcie;
  3. zaproponuj powtórzenie za tobą prostych zdań, na przykład „W sobotę wydarzyło się zabawne wydarzenie” – z udarem często dochodzi do pogorszenia percepcji tego, co zostało powiedziane i samej mowy.

Ponadto objawy udaru to:

  • zagmatwana, niespójna, „pijana” mowa;
  • silny ból głowy, czasami z nudnościami i wymiotami;
  • osłabienie, parestezje (uczucie „mrowienia”) w nogach i ramionach po jednej stronie;
  • utrata przytomności, w tym krótkotrwała;
  • zaburzenia widzenia, zawroty głowy;
  • duszenie się;
  • zaburzenia świadomości – kiedy człowiek zapomina, gdzie się znajduje.

Przy najmniejszym podejrzeniu skonsultuj się z lekarzem. W ten sposób możesz uratować życie. Aby zapobiec rozwojowi udaru – regularnie badaj siebie i wyjaśniaj swoim bliskim, jakie to ważne.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies