Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Wrzody żołądka: diagnostyka i leczenie

Wrzody żołądka są jedną z najczęstszych „chorób cywilizacyjnych”, na którą zapada od 5 do 15% światowej populacji, a mieszkańcy miast chorują pięć razy częściej niż mieszkańcy wsi. Ale jest dobra wiadomość: choroba jest łatwa do opanowania i zakończenia napadów, jeśli zwrócisz się o wykwalifikowaną pomoc. Specjaliści kliniki „Twój Lekarz w Warszawie” postarają się dobrać dla każdego pacjenta skuteczny sposób leczenia, który będzie pasował do twojej rutyny i na długo uratuje cię przed nawrotami.

Czym jest wrzód żołądka

Wrzód to miejscowy ubytek błony śluzowej, który powstaje, gdy zmienia się równowaga między czynnikami uszkadzającymi a właściwościami ochronnymi tkanki. Owrzodzenie ścian przewodu pokarmowego samo w sobie nie jest uważane za specyficzny objaw choroby i jest jednym z przejawień ogólnej reakcji organizmu na stres. Po przywróceniu funkcji barierowej owrzodzone obszary szybko się goją; wrzód żołądka jako niezależna diagnoza charakteryzuje się przejściem procesu do postaci przewlekłej.

W rozumieniu klinicznym wrzód żołądka jest nawracającą chorobą występującą na tle częstego uszkodzenia błony śluzowej i towarzyszących jej zjawisk dystroficznych. Niewystarczająca produkcja śluzu z powodu zastąpienia funkcjonalnego nabłonka tkanką włóknistą prowadzi do wtórnego uszkodzenia ścian żołądka, uniemożliwiając gojenie się wrzodu.

W zależności od głębokości ubytku rozróżnia się nadżerki, które nie wpływają na błonę podstawną nabłonka, oraz owrzodzenia, które przenikają do  podstawy podśluzówkowej i tworzą szorstkie blizny podczas gojenia. W dokumentach medycznych diagnozy, takie jak nadżerka i wrzód trawienny żołądka, ICD 10 oznacza wspólnym kodem K25; jeśli pojawienie się wady jest spowodowane przyjmowaniem leków, dodaje  się kod przyczyn zewnętrznych (klasa XX).

Dlaczego pojawia się wrzód żołądka

Ponad 70% przypadków choroby jest związanych z Helicobacter pylori – bakterią uwalniającą toksyny, które uszkadzają nabłonek ściany żołądka i stymulują produkcję kwasu solnego przez komórki okładzinowe. Ponieważ tylko nieliczne nosiciele bakterii zachoruje, warto założyć, że patogenne właściwości drobnoustroju aktywowują się pod wpływem zewnętrznych czynników uszkadzających. Funkcje barierowe błon śluzowych są zaburzone poprzez niezdrowy tryb życia i nieprawidłową dietę; czynniki ryzyka obejmują:

  • częste pomijanie posiłków, post i przekąski w podróży;
  • złe przeżuwanie jedzenia;
  • pasja do pikantnych, smażonych, słonych i kwaśnych potraw, fast foodów i napojów gazowanych;
  • zbyt gorące lub zimne jedzenie;
  • nadmiar błonnika i brak witamin;
  • palenie i nadużywanie alkoholu;
  • przyjmowanie niektórych leków (NLPZ, kortykosteroidy, nitrofurany, sulfonamidy, preparaty naparstnicy, antykoagulanty itp.).

Wrzody żołądka, które nie są wywołane przez H. pylori, najczęściej pojawiają się u  osób w średnim wieku i starszych, które regularnie przyjmują leki o działaniu gastrotoksycznych. Mężczyźni poniżej 40. roku życia chorują około dwa razy częściej niż kobiety, po 50-60 latach różnica w zachorowalności jest wyrównana, a po 70 latach kobiety wyprzedzają mężczyzn. Podatność na wrzody żołądka wzrasta również wraz z ogólnym spadkiem reaktywności, który występuje w przypadku przedłużającego się stresu, ciężkich urazów, oparzeń i wielu innych chorób przewlekłych:

  • ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie dróg żółciowych i zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • cukrzyca i insulinooporna;
  • patologie tarczycy i przytarczyc;
  • niewydolność nerek i wątroby;
  • przepuklina zwieracza przełyku i choroba refluksowa;
  • choroba wieńcowa;
  • astma oskrzelowa i POChP;
  • rozległa choroba zwyrodnieniowa stawów i osteochondroza;
  • gastrinoma – hormonalnie aktywny guz, który stymuluje produkcję kwasu solnego.

Objawy wrzodów żołądka

W przypadku choroby, takiej jak wrzód żołądka, objawy pojawiają się napadowo – we wczesnych stadiach pacjenci skarżą się na ból w górnej części brzucha. W przypadku uszkodzenia części sercowej i ciała żołądka ból pojawia się w okolicy lewego podżebrza i pojawia się 30-60 minut po jedzeniu. Jeśli wada znajduje się w części odźwiernika, ból jest zlokalizowany po prawej stronie i pojawia się później – 3-4 godziny po posiłku, a także w nocy i podczas głodówki.

Później do zespołu bólowego dołączają się niedokrwistość, wycięcienie i niestrawność – nudności, wymioty, zgaga, odbijanie, ciężkość w żołądku, wzdęcia i zaburzenia stolca. W nietypowym wrzodzie żołądka tkliwość jest zlokalizowana w prawym obszarze biodrowym, w okolicy serca lub w dolnej części pleców, dlatego choroba jest mylona z zapaleniem wyrostka robaczkowego, rwą kulszową i atakami dusznicy.

Charakterystycznym kryterium w diagnostyce różnicowej jest łagodzenie bólu przez leki przeciwskurczowe, leki zobojętniające sok żołądkowy i blokery receptorów histaminowych. Rzadziej występuje bezobjawowy wrzód, który jest diagnozowany wstecznie podczas nagłej hospitalizacji pacjenta z objawami krwawienia z żołądka i „ostrego brzucha”.

Wskazania przy wrzodach żołądka

Oprócz specjalistycznego leczenia będziesz musiał całkowicie przemyśleć swoje przyzwyczajenia – dostosuj tryb życia, unikaj stresów, zadbaj o dobry sen. Jeśli masz trudności z radzeniem sobie z lękiem, kontrolowaniem emocji i dostosowywaniem się do zmian trybu życia, nie zbędnym wziąć udział w psychoterapii, aby nauczyć się technik relaksacyjnych i samoregulacji.

Regularnie odwiedzaj dentystę i nie zaniedbuj chorób laryngologicznych-przewlekłe ogniska infekcji w jamie ustnej pogarszają przebieg choroby wrzodowej. Podczas zaostrzeń przestrzegaj delikatnej diety; lepiej spożywać małe porcje co najmniej 5-6 razy dziennie i jeść kolację nie wcześniej niż 3 godziny przed snem.

Aby przywrócić napięcie zwieracza przełyku i zatrzymać zgagę, staraj się nie przejadać się i nie odpoczywać po jedzeniu w pozycji leżącej, nie noś ciasnych ubrań i utrzymuj zdrową wagę przy umiarkowanym wysiłku fizycznym. Jeśli ćwiczysz na siłowni, powstrzymaj się od intensywnego obciążenia mięśni brzucha, głębokich pochyleń i ćwiczeń z ciężarami powyżej 8-10 kg.

Przeciwwskazania przy chorobie wrzodowej

Główne przeciwwskazania przy wrzodach żołądka mają na celu zwalczanie niezdrowych nawyków – będziesz musiał rzucić palenie, alkohol i używki. Zamiast czarnej kawy lepiej pić kakao, cappuccino lub latte, a mocną herbatę zastąpić naparami ziołowymi.

Z innej strony, unikaj nieuporządkowanego przyjmowania leków, a jeśli pojawią się skargi, natychmiast skontaktuj się ze specjalistami, aby nie było potrzeby długotrwałego przyjmowania leków drażniących żołądek i zmniejszających napięcie zwieracza przełyku. Jeśli nie możesz obejść się bez leków gastrotoksycznych, szkody można zmniejszyć, powstrzymując się od przyjmowania leków na pusty żołądek i popijając je wystarczającą ilością wody.

Diagnostyka choroby

Za złoty standard uważa się esophagogastroduodenoskopię (EGDS): podczas badania wielkość i głębokość wady są dokładnie uwidocznione, określa się etap owrzodzenia i powikłania. Taka diagnostyka wrzodów żołądka jest zwykle łączona z testem ureazowym oddechowym w kierunku zakażenia Helicobacter, oznaczeniem  kwasowości soku żołądkowego i biopsją.

Jeśli EGDS nie jest możliwe, wykonuje się badanie rentgenowskie żołądka z podwójnym kontrastem, ale czułość metod radiograficznych jest niższa – małe ogniska o wielkości do 5 mm często pozostają niezauważone. W przypadku podejrzenia krwawienia przepisuje się ogólne badanie krwi i badanie stolca na krew utajoną; w przypadku wielu wrzodziejących wad odźwiernika określa się poziom gastryny w surowicy w celu wykluczenia gastrinomy.

Czym jest niebezpieczna ta choroba

Jeśli wrzód nie jest leczony, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań wymagających pilnej interwencji chirurgicznej w celu ratowania życia pacjenta. Po operacji wymagana jest długa rehabilitacja, która nie zawsze kończy się sukcesem – wśród przyczyn niepełnosprawności w wieku dojrzałym powikłana choroba wrzodowa żołądka znajduje się na drugim miejscu po patologii sercowo-naczyniowej.

Powikłania wrzodów żołądka

Ostatnio wrzód trawienny często przebiega z powikłaniami; w szczególności w przewlekłych wrzodach żołądka 20% pacjentów ma krwawienie, a od 5 do 15% pacjentów doświadcza stanów zagrażających życiu – perforacji i penetracji. Podczas perforacji wszystkie warstwy ściany żołądka są niszczone z uwolnieniem zawartości do jamy brzusznej i rozwojem zapalenia otrzewnej, podczas penetracji wada wrzodziejąca zajmuje pobliskie narządy i tkanki, tworząc zrosty. Natychmiast wezwij karetkę, jeśli zauważysz oznaki krwawienia z żołądka lub perforacji wrzodu:

  • silny przeszywający ból brzucha;
  • gwałtowny spadek ciśnienia krwi;
  • szybki oddech i kołatanie serca;
  • bladość i sinica skóry;
  • lepki zimny pot;
  • ciągłe wymioty z domieszką krwi;
  • napięta ściana brzucha;
  • płynne smoliste stolce;
  • omdlenia i zaburzenia świadomości.

Jeśli ubytek nie zostanie wyleczony, zwężenie ujścia żołądka może rozwinąć się w odcinku odźwiernika, co utrudnia przejście pokarmu; aby wyeliminować niedrożność, pacjent będzie wymagał operacji. Najgroźniejsze powikłania prowadzące do złośliwej degeneracji patologicznie zmienionych tkanek są związane z zwapniałą postacią owrzodzenia o głębokości 3-4 cm.

Choroba wrzodowa dzieli się na 2 typy

W zależności od czasu trwania procesu i charakteru zmian patologicznych rozróżnia się ostre i przewlekłe formy choroby wrzodowej. Nadżerki w korzystnym przebiegu goją się w ciągu trzech dni, nie pozostawiając blizn; z niekorzystnym skutkiem na miejscu nadżerki powstaje ostry wrzód, który goi się w ciągu 14 dni lub przechodzi w postać przewlekłą.

Ostry

Ostry wrzód żołądka rozpoznaje się, gdy pierwotna identyfikacja ubytku wrzodziejącego wychwytuje warstwy podśluzówkowe poniżej płytki mięśniowej. Podczas badania endoskopowego uwidacznia się pojedyncze owrzodzenia w postaci lejka ze złogami fibryny i hematyny na dnie.

Przewlekły

W przewlekłej chorobie wrzodowej obserwuje się wyraźną sklerotyzację krawędzi i dna wrzodu, której głębokość może sięgać błony surowiczej. Wielkość wady w okresie zaostrzeń sięga 1-3 cm lub więcej; podczas remisji powierzchnia rany zmniejsza się, ale nie zamyka się całkowicie; nawroty najczęściej występują wiosną i jesienią na tle ogólnego spadku odporności.

Jak leczy się wrzody żołądka

Nieskomplikowany wrzód trawienny dobrze reaguje na leczenie zachowawcze; wybór leczenia  zależy od przyczyny choroby. W przypadku wrzodów żołądka związanych z zakażeniem Helicobacter pylori przepisuje się połączenie dwóch antybiotyków, leku przeciwwydzielniczego i leków objawowych.

Jeśli wrzód nie jest związany z H. pylori, wystarczy stosować klasyczne leki przeciwwrzodowe, pod warunkiem przestrzegania diety i ograniczenia czynników stresujących. Leczenie farmakologiczne wrzodów żołądka obejmuje leki przywracające właściwości barierowe błon śluzowych:

  • inhibitory pompy protonowej regulujące wytwarzanie kwasu solnego;
  • blokery receptora histaminowego H2 w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zahamowania wydzielania;
  • środki zobojętniające kwas i neutralizujące nadmierną kwasowość;
  • prokinetyki w celu przywrócenia funkcji motorycznej żołądka;
  • środki otulające i ściągające do ochrony błon śluzowych.

Leczenie chirurgiczne jest wskazane w przypadku częstych nawrotów powikłań: przy silnym krwawieniu, perforacji lub penetracji wrzód jest zszywany, krwawiące naczynia są zszywane lub przycinane; w celu zmniejszenia wydzielania żołądkowego wykonuje się wagotomię – przecięcie gałęzi nerwu błędnego. Przy dużej powierzchni wady i pojawieniu się wskaźników złośliwego zwyrodnienia owrzodzeń wykonuje się resekcję żołądka.

Zapobieganie wrzodom żołądka

Całkowite zabezpieczenie się przed wrzodami żołądka jest prawie niemożliwe, ale ryzyko jest znacznie niższe, jeśli dobrze się odżywiasz, przestrzegasz uporządkowanego trybu życia, unikasz nadmiernego wysiłku i stresów. Aby zapobiec zakażeniu H. Pylori staraj się nie pić surowej wody i nie używaj wspólnych naczyń, nie zapomnij umyć ręce przed jedzeniem, a warzywa i owoce zalać wrzącą wodą przed użyciem. Dostępne bez recepty leki przeciwzapalne nie powinny być przyjmowane dłużej niż 20 dni, a jeszcze lepiej skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek leków.

Po wyleczeniu wrzodu trawiennego pochodzenia H.pylori nie zapomnij o wykonaniu testu ureazowego oddechowego co sześć miesięcy w celu wczesnego wykrycia nawrotów. Jeśli ktoś z bliskich krewnych cierpi na wrzód trawienny, nie zaszkodzi badanie gastroenterologa co dwa lata – terminowe leczenie bezobjawowego przewlekłego zapalenia żołądka i nadżerki zapobiega powstawaniu wrzodów.

Dieta na wrzody żołądka

Celem diety w przypadku wrzodów żołądka jest ograniczenie chemicznego i mechanicznego podrażnienia błony śluzowej. Dieta na wrzody żołądka powinna być zbilansowana pod względem składników odżywczych: do 50-60% diety stanowią węglowodany złożone, 30% – łatwo przyswajalne białka, 15-20% – tłuszcze o wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych; całkowita zawartość kalorii – do 2000 kcal/dzień.

Podstawą menu jest chude mięso i ryby z warzywami, twarożek, jajka, płatki zbożowe i zupy śluzowe, suszony biały chleb. Jedzenie lepiej gotować na parze, dusić, piec lub gotować; kisiel, galaretka lub mus z dojrzałych jagód i owoców nadają się jako deser. Jedzenie nie powinno być zbyt gorące ani zimne; optymalna temperatura gotowych potraw wynosi 15…60°C, preferowane powinny być świeżo przygotowane posiłki i, jeśli to możliwe, nie używać kuchenki mikrofalowej.

Zakazane pokarmy przy wrzodach żołądka

Ograniczenia żywieniowe w okresie remisji niewiele różnią się od standardowych zaleceń dotyczących zdrowej diety – wystarczy monitorować wartość odżywczą i różnorodność diety. Podczas zaostrzeń zabronione są wszystkie ciężkostrawne pokarmy, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i tworzenie się gazów:

  • pieczywo czarne i pełnoziarniste;
  • ciasta maślane i francuskie;
  • ostre przyprawy i marynaty;
  • potrawy smażone, tłuste mięso i boczek;
  • pomidory, kwaśne owoce i jagody;
  • grzyby, surowe warzywa i rośliny strączkowe;
  • przetwory, wędliny i półprodukty;
  • mocna kawa i herbata;
  • soki, alkohol, wody gazowane;
  • czekolada i słodycze.

Jak długo rozwija się wrzód żołądka?

Czas rozwoju wrzodów żołądka zależy od wielu okoliczności – u niektórych pacjentów proces ten trwa 5-10 lat, a dla innych wystarczy rok lub dwa. Pewną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne: osoby, których krewni cierpieli na wrzody trawienne, są bardziej podatne na niekorzystne czynniki. Podczas przepisywania kortykosteroidów i NLPZ osobom w wieku powyżej 70 lat choroba może rozwinąć się w ciągu 30-50 dni ciągłego przyjmowania leków, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje dwa lub więcej leków gastrotoksycznych i był wcześniej leczony z powodu wrzodów trawiennych.

Jak długo leczy się wrzodów żołądka?

Czas trwania antybiotykoterapii w przypadku wrzodów żołądka spowodowanych przez Helicobacter pylori wynosi średnio 10-14 dni; zaleca się przyjmowanie leków objawowych przez 2-3 lata. W przypadku pacjentów w podeszłym wieku z nawrotami choroby wrzodowej żołądka czas leczenia jest skrócony do 30-45 dni, przy braku poprawy rozważana jest interwencja chirurgiczna.

Kto leczy wrzody żołądka?

Leczeniem wrzodów trawiennych zajmują się lekarze-gastroenterolodzy; przy chorobach współistniejących dołączają się wyspecjalizowani specjalisci -endokrynolog, hematolog, nefrolog, neurolog, chirurg, onkolog.

Gdzie poddać się badaniom i leczeniu wrzodów żołądka

Biorąc pod uwagę powszechne występowanie chorób przewodu pokarmowego w Warszawie, leczenie wrzodów żołądka w Warszawie w ramach miejskiego systemu opieki zdrowotnej nie jest takie proste. Najpierw musisz uzyskać skierowanie do gastroenterologa od lekarza rodzinnego, a następnie czekać w kolejce do specjalisty. Jeśli jesteś zapracowaną osobą i nie chcesz marnować czasu, łatwiej jest natychmiast skontaktować się z prywatną kliniką „Twój lekarz w Warszawie” i zrobić wszystkie badania w krótkim czasie i w jednym miejscu, wybierając dogodny czas na wizytę.

Koszt leczenia wrzodów trawiennych w naszej klinice jest dostępny dla szerokiego grona pacjentów: przychodzą do nas studenci, emeryci i migranci. Każdy pacjent oczekuje ciepłego powitania, troski i uwagi; uprzejmy i schludny personel upewni się, że nie odczuwasz dyskomfortu związanego z wykonywanymi zabiegami medycznymi i nie boisz się wizyty u specjalistę. Twoje zdrowie jest w twoich rękach – zapisz się do gastroenterologa poprzez  stronę internetową i poddaj się leczeniu, aby wrzód żołądka nie zniszczył twojego życia!

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies