Centra Medyczne «Twój Lekarz»: WarszawaPoznańWrocławKraków

Krwawienie u kobiet

Miesiączka to cykliczne wypływanie krwi u kobiet w wieku rozrodczym. Regularne miesiączki to oznaka zdrowia kobiety, nie tylko do rodzenia dzieci, ale również we wszystkich innych aspektach. Dobre samopoczucie fizyczne i psycho-emocjonalne to warunki normalnego cyklu.

Kiedy iść do lekarza

Są sytuacje, w których krwawienie staje się patologiczne, a jego charakter i objętość zmieniają się w zależności od przyczyn.

  • algomenorrhoea – bolesne miesiączki, które zakłócają normalne czynności życiowe, wymagają stosowania środków przeciwbólowych, przerwy w uprawianiu sportu, prowadzą nawet do tego, ż kobieta nie może wstać z łóżka. Mogą towarzyszyć nudności, ból głowy, awaria cyklu. Może występować jako stan fizjologiczny związany z dziedzicznością, zmianami klimatycznymi, stresem, a także patologiczny – na przykład z endometriozą;
  • dysmenorrhoea – niestabilny cykl. Dysmenorrhoea fizjologiczna – w pierwszych dwóch latach wystąpienia miesiączki, po ciąży i podczas karmienia piersią. Dysmenorrhoea patologiczna – poza tymi okresami. Może to być objaw zaburzeń hormonalnych, nie tylko w okolicy narządów płciowych, ale także guzów przysadki mózgowej, nadnerczy;
  • hipermenorrhea – obfite wydzielanie przy normalnym cyklu. Zdarza się fizjologiczna – pierwsza miesiączka po porodzie i patologiczna – jako objaw chorób zapalnych, endometriozy, nowotworów – polipa, mięśniaka, raka endometrium;
  • polymenorrhea – częste miesiączki w odstępie krótszym niż 21 dni – oznaka zaburzeń hormonalnych;
  • menorrhagia – obfite krwawienie z macicy trwające do 12 dni. Jest objawem zaburzeń wielu chorób – zaburzeń układu krzepnięcia krwi, chorób zapalnych i nowotworowych.
  • hipomenorrhea – skąpe miesiączki, może pojawić się przy niewydolności endometrium;
  • oligomenorrhea – krwawienie miesiączkowe w ciągu 1-2 dni:
  • brak miesiączki – brak miesiączki, występują pierwotne i wtórne, jest to objaw wielu schorzeń. Pierwotne – zespoły dziedziczne, wrodzone wady metaboliczne, wady rozwojowe układu moczowo-płciowego, jadłowstręt psychiczny, sport. Wtórna – najczęstszą przyczyną jest ciąża. Występuje również podczas karmienia piersią, guzów przysadki, krwotoków przysadki mózgowej, nadmiernego wysiłku, stresu, głodu, ciężkich stanów przewlekłych i ostrych.

Każde naruszenie cyklu miesiączkowego powinno być powodem wizyty u lekarza. Samoleczenie lub ignorowanie problemu jest niebezpieczne. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W niektórych przypadkach może być wymagana hospitalizacja, jeśli stan jest zaawansowany.

Zapisz się na wizytę

    Może Cię zainteresować

    © 2024 Centrum medyczne Warszawa — «Twój Lekarz w Warszawie» | Polityka Prywatności | Polityka Cookies