Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, pojawia się coraz więcej przypadków pogarszania, a nawet całkowitej utraty słuchu.
Audiometria to badanie, które pozwala ocenić stan słuchu, a także poznać przyczynę jego pogarszania. Podstawą badania jest subiektywna ocena tego, co słyszy pacjent. Jest to bezpieczny test, który nie wymaga żadnych skomplikowanych działań.
Audiometria jest wykonywana w małej kabinie, która nie przepuszcza dźwięków. Pacjent zakłada słuchawki, w których pojawiają się dźwięki o różnej intensywności. Gdy badany usłyszy dźwięk, musi nacisnąć przycisk, po czym lekarz specjalista obniża siłę dźwięku. Badanie trwa 20-30 min.
Istnieje kilka stopni wad słuchu:
Badanie przeprowadza specjalista, na zlecenie lekarza medycyny pracy lub lekarza otolaryngologa, jeśli ten podejrzewa, że pacjent ma problemy ze słuchem. Do badania stosuje się wysokie i niskie dźwięki, a lekarz określa najcichszy dźwięk, jaki może usłyszeć pacjent.
Głównym wskazaniem do skierowania pacjenta na audiometrię tonalną jest podejrzenie wady słuchu.
Jednak audiometria tonalna jest również wykonywana u pacjentów z chorobami takimi jak:
Często zdarza się, że pacjent:
Ten rodzaj ubytku słuchu może wynikać z obecności woskowiny w uchu lub zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego. Podobne objawy można zaobserwować w przypadku nieleczonych infekcji górnych dróg oddechowych.
Jednocześnie, może zdarzyć się, że pacjent:
W tym przypadku najprawdopodobniej jest to wada słuchu, która powstała w wyniku uszkodzenia ślimaka lub nerwu słuchowego. Może być spowodowana guzem mózgu, zapaleniem opon mózgowych, urazem lub wadą wrodzoną.
© 2021 Twój lekarz w Warszawie