Badanie krwi na obecność hormonów
Żaden proces w organizmie nie może obejść się bez hormonów. Te wysoce aktywne substancje produkowane są w układzie endokrynologicznym.
Największe znaczenie dla równowagi procesów życiowych mają organy endokrynologiczne i komórki specjalne:
- tarczycy – Hormony tarczycy regulują wszystkie procesy w organizmie. Ich równowaga zależy od stanu skóry i włosów, funkcji rozrodczych, układu sercowo-naczyniowego, witalności. W celu zdiagnozowania funkcji tarczycy są ustalane hormony: T3, T4, ich stosunek, poziom.
- przysadka mózgowa i podwzgórze – Gruczoły te reprezentują jeden układ znajdujący się w mózgu. System podwzgórzowo-przysadkowy reguluje pracę wszystkich pozostałych gruczołów w organizmie. Do rozpoznania jego funkcji służą następujące hormony: hormon tarczycy (TTH), hormon stymulujący pęcherzyki (FSH), hormon luteinizujący (LH), hormon adrenokortykotropowy (ACTH), hormon somatotropowy (STH), prolaktyna (PRL), hormon melanostymulujący (MSH).
- hormony regulujące poziom cukru – Są one produkowane w specjalnych komórkach trzustki, które są reprezentowane jako skupiska zwane wyspami Langerhansa. Wśród nich najważniejszą jest insulina, hormon, który zmniejsza stężenie cukru we krwi i stymuluje syntezę białek i tłuszczów. Określenie stężenia insuliny jest niezbędne do rozpoznania rodzaju cukrzycy i doboru leku do jej leczenia.
- gruczoły płciowe – Wydzielane są hormony płciowe, u mężczyzn – androgeny, które wpływają na dojrzewanie plemników i regulują popęd płciowy, a u kobiet – estrogen (estradiol), który jest odpowiedzialny za rozwój cech płciowych, popęd płciowy, regulację cyklu miesiączkowego, oraz progesteron, który kontroluje początek i przebieg ciąży.
Zapisz się na wizytę